Top Stories

Administrator

HIKE

Working Class Hero

worker
352.Working Class Hero
Photo By: Sunflower Sutra
Post Date: 20th April, 2009

Description:
“When the privileged classes are comfortably settled in their principles, when their consciences are clear, and when the oppressed, dully convinced of being inferior creatures, take pride in their servile state, the artist is at ease.” — Jean Paul Sartre ( The Artist And His Conscience)

The man in picture is a Tharu from chitwan, a former kamaiya.

15 thoughts on “Working Class Hero

 1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

 2. I simply want to tell you that I am beginner to weblog and truly loved this website. More than likely I’m likely to bookmark your website . You surely have fabulous articles and reviews. Thanks for sharing with us your web page.

 3. this is real picture and i always appreciate for the job what u r doing.. hey nepal.. he got some serious talent..
  sorry that i didn’t meet u in nepal. tc bro

 4. Dear Photographer, Sunflower Sutra (I wonder why people love to hide their real name,[kept/named by their parents]

  Gr8…..Picture
  Gr8…..Perspective
  Gr8…..Work
  Gr8….Timing
  Gr8….Focus
  Gr8….Creativity
  Gr8…Sharpness 🙁
  Gr8…Thinking
  Gr8…Compositin
  Gr8…Shot
  !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *