Top Stories

Administrator

HIKE

White Male Lord of the Earth

White Male Lord of the Earth (Sailung)

514. White Male Lord of the Earth (Sailung)
Photo By: Manish Man Singh
Posted Date: 9th October, 2012

Photo Description:
Sailung is one of the wonders that Nepal has to offer. A place which is yet to be explored by the tourists. This picture was taken in Sailung, the place which offers magnificent views over Kalinchowk to the Annapurna, Langtang, Gauri Shanker, Everest and Kanchenjunga ranges, to the South the Mahabharata hills roll over the Sun Koshi River and down to the Terai below.

Sailung is regarded by the Tamangs as the abode of the territorial deity, Sailung Phoi Sibda Karpo, Sailung’s “White Male Lord of the Earth”. The souls of the ancestors together with the “Lord of the Earth” guarantee the well-being of the people and the fertility of the soil.

Camera Specifications:
Camera Model: Canon EOS 550D
ISO: 100
f-stop: f/5
Exposure time: 1/640 sec
Focal Length: 23 mm

9 thoughts on “White Male Lord of the Earth

  1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  2. I just want to say I am beginner to blogging and site-building and absolutely liked your web page. Very likely I’m going to bookmark your website . You definitely have beneficial well written articles. Kudos for sharing your blog.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *