Top Stories

Administrator

HIKE

When hands can see

When hands can see

526. When hands can see
Photo By: Manish Man Singh
Posted Date: 11th January, 2013

Photo Description:
They say that one does not need eyes to see things; I cannot make it more relevant than the picture above. This picture was taken in Sauraha. Here a blind man is seen making Nepali mats, feeling his way through the fabrics that binds and constitutes his work. Life may be harsh but he does not seem to complain. Just knitting his way through life with the belief that his creations are as perfect to the eyes of the ones who buy them, as it is to his touch when he makes them.

Camera Specifications:
Camera:Canon EOS 550D
F-stop: f/4
Exposure time: 1/250 sec
ISO: 100
Focal Length: 50 mm

8 thoughts on “When hands can see

  1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  2. I just want to say I am new to blogging and actually savored this blog. Very likely I’m going to bookmark your website . You amazingly come with excellent well written articles. Cheers for revealing your website.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *