Top Stories

Administrator

HIKE

Three-story traditional pagoda style temple: Taleju

Three-stores traditional pagoda style temple: Taleju

513. Three-story traditional pagoda style temple: Taleju
Photo By: Sunil Manandhar
Posted Date: 2nd October, 2012

Photo Description:
The Taleju Temple is a large temple in the Hanuman Dhoka Durbar Square. The temple is an oddity among temples in Nepal as it opens its doors to the public only once a year, on Maha Navami during Navarati. During that day, thousands of people stay in line for several hours to have a glimpse of this elegant yet inaccessible temple.

The Taleju Temple was built in 1564 AD by King Mahendra Malla, the three-stores temple is built in traditional pagoda style and was dedicated to Taleju, a Newari variant of Goddess Durga. The compound of the temple consists of the main temple and twelve other mini-temples around temple.

Camera Specifications:
Camera model:Nikon D5100
F-stop: F/8
Exposure Time: 1/80sec
ISO: 100
Focal Length: 24mm
Flash mode: No flash

9 thoughts on “Three-story traditional pagoda style temple: Taleju

  1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  2. I just want to tell you that I am just new to blogging and honestly savored you’re website. Likely I’m going to bookmark your site . You really come with great well written articles. Appreciate it for revealing your web page.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *