Top Stories

Administrator

HIKE

New mask in front of the rain god

New mask in front of the rain god

511. New mask in front of the rain god
Photo By: Sunil Manandhar
Posted Date: 6th July, 2012

Photo Description:
Red Machhendranath known as the rain God. The four large wheels of Red Machhendranath are about six feet in diameter, each painted with three big eyes. These wheels represent as four Bhairavas known as Harisiddhi, Hayagriva, Lubtasanhara and Nandakunda Bhairavas. One of the main beams of the chariot on which rest two axles extends seven feet in front and back to the chariot. The beam is known as the serpent king Karkotaka Nag and the mask is placed in front of the beam which is known as Bhairava. This Bhairava Mask was replaced with new Modified Mask from this year 2012 A.D.

Camera Specifications:
Camera Model:NIKON D5100
F-stop:f/5.6
Exposure: 1/200 sec
ISO: 300
Focal Length: 18mm
Flash Used
Effect: HDR

7 thoughts on “New mask in front of the rain god

  1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  2. I simply want to say I’m newbie to blogs and honestly loved you’re web-site. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog . You surely come with wonderful articles. Appreciate it for revealing your blog site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *