Top Stories

Administrator

HIKE

Monks from The Kingdom of Lo.

Monks from The Kingdom of Lo.

544. Monks from The Kingdom of Lo.
Photo By: Sunil Manandhar
Posted Date: 4th June, 2013

Photo Description:
This photo was taken on 25th May, 2013 at Lo Mangthang (Upper Mustang), also known as Kingdom of Lo. The picture captures the moment when the monks were coming out from the Chhoede Monastery for the preparation of their musical ceremony.

Camera Specifications:
Camera model: NIKON D5100
F-stop: F/9
Exposure time: 1/320sec
ISO: 100
Focal Length: 28mm

8 thoughts on “Monks from The Kingdom of Lo.

  1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  2. Internal direct, training, contentment, honour, forbearance plus sentence. Usually a percentage of problems that Tang Soo Write, the actual Mandarin chinese martial art related to self-defense, can educate we additionally instilling in you the strength not just in defend your business women and men capability related with spotting hazard joins to refrain from giving confrontation completely.

  3. I simply want to mention I am just all new to weblog and absolutely liked you’re blog site. More than likely I’m going to bookmark your site . You actually come with terrific articles. Bless you for sharing your blog site.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *