Top Stories

Administrator

HIKE

Like Jewels

like-jewels.JPG
308. Like Jewels
Photo By: Araleya
Date: 8th Dec,2008

Description:
A view from the resort I stayed as it is sitting in the local village “Taru” tribe. Standing near the fence I see these ladies dresses were just like jewels in the greenness.
The contrast of colors is quite high because I forgot to change High Iso back to normal. Using high ISO during daytime, I lost its sharpness and detail of subject , however I got the saturated colors instead. The colors of red was so unreal but it was almost close to real color of her blouse. I so fall in love with the colrs of women’s dresses in Nepal.

3 thoughts on “Like Jewels

  1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  2. Oh my goodness! a fantastic article dude. Appreciate it However My business is experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to sign up to it. Possibly there is anybody getting identical rss difficulty? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *