Top Stories

Administrator

HIKE

Growing Face of Upper Mustang

Growing Face of Upper Mustang

546. Growing Face of Upper Mustang
Photo By: Sunil Manandhar
Posted Date: 25th June, 2013

Photo Description:
This photo was taken on 23th May, 2013 at Bhena, Upper Mustang. I was on a trek to Lo-Mangthang, Upper Mustang with my friend Sumit. After crossing a place named Samar, we reached Bhena. There we stopped for some tea and that’s when I clicked this picture of a local kid. She was a very cute looking child. We gave her some peanuts to eat after we snapped the picture. The skin on her face was cracked red due to the freezing temperatures the region sees. The weather can change rapidly and is very unpredictable there.

Camera Specifications:
Camera model: NIKON D5100
F-stop: F/7.1
Exposure time: 1/80sec
ISO: 100
Focal Length: 38mm

10 thoughts on “Growing Face of Upper Mustang

  1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  2. I just want to mention I am beginner to blogs and truly loved your web blog. Almost certainly I’m want to bookmark your blog post . You absolutely come with terrific stories. Thanks a lot for sharing with us your web page.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *