Top Stories

Administrator

HIKE

Tough rock work

tough-rock-work_550.jpg
215. Tough rock work
Photo By: Nischal S
Posted Date: 06-13-2006

Description: Life is really tough. No work is small or big. It’s hard work and dedication that helps you to succeed in whatever you do.

If you want to make any contribution to “Life In Nepal” photography series, please send us your work at info@everestuncensored.org

-Editor
Life In Nepal

6 thoughts on “Tough rock work

  1. Kurye olarak hizmet veren kişiler, bulundukları lokasyondaki her adrese en kısa sürede ulaşma yolunu bilirler. Üstelik verilen bu görevi hava, trafik ve buna benzer diğer olumsuz şartlardan etkilenmeden yerine getirirler. Yani iş hayatı başta olmak üzere hayatın hemen her alanında önemli görevleri üstlenebilir ve başarıyla yerine getirebilirler. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik kaosu ve adres konusundaki karmaşa göze alınırsa, kurye hizmetlerinden faydalanmanın bazı durumlarda zorunlu hale geleceği anlaşılabilir. Örneğin İstanbul’un bir noktasından diğer bir noktasına acil şekilde önemli bir evrak ulaştırmak gerektiğinde ya da hastanızın ihtiyacı olan ilacı acil ve güvenli bir şekilde ulaştırmak gerektiğinde, İstanbul moto kurye hizmetimizden faydalanarak sorununuza çözüm üretebilirsiniz.

  2. I just want to tell you that I’m newbie to blogging and site-building and really savored you’re blog site. More than likely I’m want to bookmark your blog . You surely come with impressive writings. Thank you for revealing your web-site.

  3. Indeed life in remote areas of Nepal is difficult and picture above portrayed such hardship faced by many Nepalese. I wonder where and why are they cracking rock skillfully? Is it precious rock or limestone? I think description is bit incomplete. Anyway, I like the way it concluded with a positive note. ‘Hard work and dedication’ that’s important.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *